Search > {% fnstr %}

Sorry, no more results found...
Searching...

Maillerde Gri Liste (Greylisting)

| witamin

Etkili bir spam önleme metodudur.

Gelen her mailde, gönderenin ip adresi, gönderen email adresi, alıcı email adresi kontrol edilir. Bu bilgiye triplet denir. Buna göre ilk defa gönderilen bütün mailler Gri Liste tarafından reject edilir ve tekrar gönderilmesi beklenir.

Reject işlemi geçici bir reddetmedir. SMTP RFC2821 standardına göre reject edilen bir mail, gönderen MTA tarafından bir süre sonra tekrar gönderilir. İkinci gönderide Gri Liste maili kabul eder. Spam mailler ikinci kez gönderilmezler ve böylece ilk seferde reject edildikten sonra ayrılmış olurlar.

Gri Liste kullanımı sebebiyle reject edilen mailin tekrar gönderilip hedefe ulaşması tabiki bir süre alacak ve normal şartlarda iletilen maillerden daha geç ulaşacaktır.

Ayrıca RFC2821 yerine önceki standart olan RFC821 kullanan MTA’larda bu durum yukarıda anlattığımız gibi çalışmayacaktır. Bu durumda 2. deneme olmayacak ve mail hedefe ulaşmayacaktır.

Maillerin Gri Liste kontrolüne takılmaması için maili gönderen domainin SPF kaydının doğru yapılandırılmış olması gerekir. SPF kaydı olmayan domainlerden gelen tüm mailler Gri Liste denetimine alınır.


qutuphane © 2023