Search > {% fnstr %}

Sorry, no more results found...
Searching...

Windows altında ağ yazıcısına yazdırma

| qutuphane

Windows altında yazıcınızı sorunsuz kurduğunuzu ve ağ üzerindeki diğer bilgisayarlara sorunsuz olarak tanıttığınızı düşündünüz.

Ama bazı programlar, yazıcınızın bağlı bulunduğu bilgisayarda sorunsuz çalışırken, ağ üzerinden yazdırmak isteyen bir bilgisayarda yazdırma hatasına neden oluyor.

Bu sorunu çözelim.

Buradaki anlatım Windows XP için yapılmıştır. Diğer sürümlerde bazı farklılıklar olabilir.

Ağ üzerindeki bilgisayarınızda,

  1. Yazıcınıza ait yeni sürücü edindiyseniz bunu indirin ve gerekiyorsa kurun. Bazı yazıcı üreticilerinin çalıştırılabilir programları, belli bir dizine kurulum yapar ve sizi kurulum dizini hakkında bilgilendirirler. Bu dizini 6.adımda kullanacaksınız.
  2. Başlat/Ayarlar/Denetim Masası/Yazıcı ve Fakslar/Yazıcı ekle deyin.
  3. “Bu bilgisayara bağlı yerel yazıcı” seçeneğini işaretleyin.( Evet! Ağ yazıcısı değil; yerel yazıcı…) “Tak ve kullan yazıcımı otomatik algıla ve yükle” seçeneği işaretli olmasın. “İleri” butonuyla işlemi sürdürün.
  4. “Yeni bağlantı noktası oluştur” seçeneğini işaretleyin ve bağlantı noktası türü için “Local Port” seçin. “İleri” butonuyla işlemi sürdürün.
  5. Bağlantı noktası adını soracak; buraya ağ üzerindeki yazıcının yolunu girin. (\AgÜzerindeki bilgisayarAdı\YazıcıAdı) (Panik yapmayın; yanlış yazarsanız kabul etmeyecek ve “ağ yolu bulunamadı” gibi bir mesaj verecektir.)
  6. Yazıcının “disketi var” butonuna basın ve indirdiğiniz (veya kurduğunuz) sürücülerin yerini gösterin.
  7. Eğer sorarsa mutlaka “Var olan sürücüyü değiştir” deyin.

İşte bu kadar.

Not: Bazen -yazıcıyı paylaştırmadan önce- yazıcının yerel bilgisayardaki ismini ve/veya paylaşım ismini kısa tutmak başka yazdırma problemlerinizi çözebilir. Windows’un eski sürümlerinde aygıt isimleri 32 karakterle sınırlıydı. Bu veriye göre yazılan bazı programlar aygıt isminizi tam olarak anlatamayacağı/anlayamayacağı için yazdırma sorununa yol açabilir. Sözü geçen 32 karakterin sadece yazıcı ismi için değil, yazıcının tam yolu için geçerli olduğunu unutmayın.

(AğÜzerindekiBilgisayarAdı üzerinde YazıcıMarkası YazıcıModeli veya \AğÜzerindekiBilgisayarAdı\YazıcıAdı gibi.)


qutuphane © 2023